komiks, książki, książki dla dzieci, muzyka i inne rzeczy
wtorek, 23 października 2012
Lans

Tylko foty wrzucam. Więcej poczytajcie u Marka Turka.

Komiks "Marcowe ulice" opublikowany w antologii "Niczego sobie" narysował Grzegorz Pawlak do mojego scenariusza.

001

002

003

004

Zdjęcia od Mikołaja Ratki. Dzięki!

niedziela, 14 października 2012
Po MFKowe czytanie - Akcja "Piszmy o polskich komiksach"

MFKiG to jak zwykle oprócz spotkań ze znajomymi i innych komiksowych atrakcji (wystawy, spotkania autorskie, autografy) możliwość obkupienia się w nowości wydawnicze i szansa na nadrobienie zaległości. Jako że uważam, że to polski komiks jest najważniejszy olałem premiery autorów zagranicznych i kupiłem tylko i wyłącznie produkcje rodzimych twórców zwłaszcza z sektoru DIY. Kilka nawet zdążyłem już przeczytać więc po kilka zdań o każdym. Porządek jakościowy (od najsłabszego do najlepszego):

Ciemna strona księżyca - Olga Wróbel

Pełnometrażowy debiut Olgi Wróbel, znanej z publikacji różnych tu i tam, to niestety nieporozumienie. Znając wcześniejsze dokonania autorki trudno było mieć złudzenia, że "Ciemna strona księżyca" będzie powalała grafiką, ale można było liczyć przynajmniej na solidną opowieść. Jednak historia jest pozrywana, przeładowana tekstem, przez co lektura staje się męcząca. Nie ma oddechu, brakuje stopniowania napięcia. Być może komiks lepiej by się sprawdził publikowany jako kilkustronicowe odcinki, bo jako pełenmetraż jest srogim wyzwaniem dla czytelnika. Myślę, że albumowi zabrakło uważnego redaktora, który by zasugerował przebudowanie fabuły. Aczkolwiek w komiksie jest kilka naprawdę udanych fragmentów (jak choćby scenka z balonem), ale to za mało. Szkoda, bo ten album mógł być wydarzeniem.

Keft II Bromance - DNC

A Drużyna Niesamowitych Cweli nie próżnuje i wraca z kolejną różową produkcją. I wciąż chcą dorwać Spellcastera. Mam jednak wrażenie, że formuła powoli się wyczerpuje. O ile w pierwszym zeszycie środowiskowe żarty miały sporą siłę rażenia, o tyle podróże w czasie, starcia z krzyżakami i Chopinem już tak nie działają. Choć wciąż jest zabawnie. Zeszycik  jest chaotyczny, jedni autorzy są bardziej biegli niż inni, zdecydowanie najlepiej prezentują się partie Brzoza. Generalnie spoko, choć może czas by ekipa wzięła się za solowe projekty? Takie jak...

Wrotki śmierci

"Wrotki śmierci" Brzoza! Super sprawa. Miniaturka o jednym z Keftów czyli stworków, które na ogół kręcą się przy Wrzosie - jednym z bohaterów DNC. To właściwie taki dzień z życia stworka. Uroczy! Zabawny! Prosto ale czytelnie i przyzwoicie narysowany! W sumie trochę podobny klimat do zeszycików "Moe" i "Om" Piotra Nowackiego. Bardzo fajne!

 

Rozmówki polsko-angielskie - Agata Wawryniuk

Kolejny albumowy debiut w dzisiejszym zestawieniu, to również komiks autobio, tak jak i "Ciemna strona księżyca". Agata Wawryniuk opisuje przygnębiające losy polskiej zarobkowej emigracji na Wyspach.  Kolejki do zatrudnienia, różne dziwne prace, inaczej rozumujący lokalsi i cwane Polaczki. To taki komiks o bolesnym zetknięciu z rzeczywistością i błyskawicznym dorastaniem do niej. Troje bohaterów ma naiwne wyobrażenia o wspaniałej Anglii, które szybko zostają uziemione przez fakty. Wawryniuk wprawnie operuje ołówkiem, sprawnie opowiada, także komiks czyta się bardzo dobrze. A co najważniejsze, to naprawdę świetna rzecz, która spokojnie znalazłaby miejsce u takich edytorów jak Fantagraphics czy Top Shelf. To opowieść, która jest głosem może nie pokolenia ale opisuje bardzo ważną społecznie kwestię. Obawiam się niestety, że fakt iż to komiks - a więc gatunek w Polsce pogardzany, "Rozmówki" nie wyjdą daleko poza niszę a śmiem twierdzić, że ta sama historia jako książka, reportaż czy film powodowała by masowe popuszczanie przez różnej maści krytyków, dziennikarzy z prasy codziennej i pewnie nawet jedna i druga celebrytka by się na ten temat musiała fachowo wypowiedzieć. Więc zadaniem priorytetowym dla wydawcy - Kultury Gniewu, powinno być jak najbardziej uporczywe wypychanie tego albumu poza środowisko. "Rozmówki" na pewno zasługują by stać się komiksem dyskutowanym i ważnym nie tylko dla komiksowa.

Kwiatuszku - Maciej Czapiewski

Dobra, na ten komiks czekałem najbardziej. Bo to postapo. Bo to produkcja Macieja Czapiewskiego, którego prace lubię. Bo to od Smallpress.pl czyli edytora, któremu najbardziej kibicuję. Bo ma świetną okładkę. Bo są tam zmutowane psy - a jako psychofanowi "Żuka w mrowisku" Strugackich, już sama informacja o tym mnie nastroiła hurraoptymistycznie. Kupiłem i...

Komiks jest świetny! Owszem, tu i tam jeszcze co nieco w rysunkach nie funguje, ale kochani! "Kwiatuszku" to niesamowity klimat, to świetna historia, to kilka rewelacyjnych scen, to konsekwentna i konkretna wizja. To jest po prostu odkrycie. Jak dla mnie album roku. Macieju i Smallpressie - więcej takich komiksów poproszę. Natychmiast.

Wkrótce być może więcej o innych polskich komiksach.

niedziela, 30 września 2012
Ode mnie na MFKiG 2012

Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Najważniejsze rodzime święto fanów komiksu (jak jest z fanami gier to nie wiem - czy dla nich łódzki festiwal jest ważnym punktem na imprezowej mapie kraju - ciężko powiedzieć, jak dotąd nie zawędrowałem na żaden z growych punktów programu - nota bene trochę lol - masa komiksiarzy robi w grach a jakoś nie ma żadnego spotkania na ten temat). Jak zwykle - spotkania ze znajomymi to clue imprezy; ale także organizatorzy przygotowali ciekawe punkty programu, wystawy, giełdę gdzie będzie można się obkupić czy zdobyć autografy. Gwiazdy zagraniczne będą ale przede wszystkim polskie. Ostrze sobie zęby przede wszystkim na produkcje rodaków zwłaszcza z sektora DIY. Warto będzie na pewno zapoznać się z nowymi komiksami Marka Turka, Marcina Podolca i Agaty Wawryniuk, które zaprezentuje wydawnictwo Kultura Gniewu. Oficyna Smallpress.pl też szykuje ciekawe premiery, czy chłopaki z Kefta. Zresztą, wkrótce pewnie zostaną opublikowane zestawienia festiwalowych premier więc się zapoznacie co z czym i za ile.

Natomiast, jeśli kogoś interesuje co mojego scenariuszowego będzie tu i ówdzie to tym razem trzy antologie/magazyny do których przyłożyłem kończyny (chyba że załapaliśmy się z Grześkiem Pawlakiem do antologii pokonkursowej).

Okładki:

Profanum 1

Pierwszy numer magazynu "Profanum", wewnątrz 11 stron komiksu, który do mojego scenariusza narysował Mikołaj Ratka. Przykładowe plansze do obejrzenia tutaj. Cena niewygórowana bo jakieś 15 zeta, więc taniocha.

Ziniol best off #2

Tu zaś jest krótki komiks narysowany przez Dominika Szcześniaka. Nie wiem czy aby też tam jakieś artykulisko mojego autorstwa się nie znalazło...

Zeszyty Komiksowe - Śledziu

A w "Zeszytach Komiksowych" poświęconych Śledziowi, napisałem laurkowaty tekst. Huhu.

Tak czy inaczej do zobaczenia w Łodzi.

 

sobota, 15 września 2012
pitu pitu ble ble ble

Czyli porcja różnych informacji i ploteczek.

  • Postapo (tytuł roboczy) jest gotowe. 2 rozdziały plus prolog. Łącznie ok. 60 stron w kolorze. Krzysztof Małecki naprawdę dał z siebie wszystko co najlepsze. Zresztą, na jego blogu, można sobie zobaczyć krok po kroku jak wygląda praca nad jedną z plansz tego komiksu. Od strony scenariusza po wersję finalną, która znajdzie się w al... No właśnie. Postapo nie wyjdzie na papierze. Koszta wydania własnym sumptem są zbyt wysokie. Niby można zrobić przedsprzedaż itd. ale szczerze mówiąc, nie chcę, żeby ten komiks był aż tak drogi. Album musiałby kosztować minimum 50 złotych - a taka opcja bardzo mi się nie podoba. Jeszcze nie zdecydowaliśmy jak to będzie ostatecznie z tą dystrybucją cyfrową, ale najbardziej skłaniam się ku publikacji za darmo w sieci, w kilku wersjach językowych z ewentualną opcją dotacji via pay-pall. Co o tym sądzicie?

Postapo - Scenariusz Daniel Gizicki, rysunki Krzysztof Małecki

  • Jeśli kogoś interesuje, jak pracuję nad scenariuszami, to można to sobie zobaczyć na zaprzyjaźnionym blogu Kolorowe Zeszyty, w ramach cyklu PKS (Polskie Komiksowe Studia).
  • Na konkurs przy MFK wysłaliśmy komiks, narysowany przez Grzegorza Pawlaka. Wypatrujcie na wystawie czerwonego kapturka i zasypanych piachem gliwickich kamienic.
  • Tymczasem w "The Fog Fall 4" zagrało już tyle osób, że wciąż nie mogę w to uwierzyć.
  • Polecam książki "Spalony" by Andrzej Iwan - dla fanów piłki nożnej a także rewelacyjną powieść historyczną "HHhH" Laurenta Bineta - dla wszystkich. Oraz serial "Breaking Bad".

Na dzisiaj chyba tyle.

niedziela, 12 sierpnia 2012
Nowy komiks w nowym magazynie

Jak wszystko dobrze pójdzie na MFK 2012 premierę będzie miał nowy magazyn/antologia o intrygującym tytule "Profanum". Liczę, że publikacja ta wprowadzi nową jakość w obecny kształt segmentu niezależnego polskiego komiksowa. Miałem przyjemność zerknąć do środka i kurczę no! Zapowiada się wyśmienicie. Kto będzie wewnątrz zobaczycie wkrótce.

"Profanum" wypełni lukę, którą pozostawił po sobie "Kolektyw". Zarządzają nim Robert Sienicki i Jan Mazur, czyli 2/3 zarządu Dolnej Półki. Formuła magazynu będzie jednak nieco inna, długie ponad 10-stronicowe historie, żadnego "rympucympu do puenty" jak to się zdarzało w śp. "Kolektywie".

Nota bene - fakt, który mnie bardzo negatywnie zaskoczył. "Kolektyw" zamknął się po 10 numerze. Komiksowo a zwłaszcza jego publicystyczny odłam wzruszył ramionami i przeszedł nad tym do porządku dziennego. Jedynie Komiksomania zamieściła wywiad z Sienickim oraz niżej podpisany napisał szkic do czwartego numeru "Bicepsa". Serio?

Serio panowie publicyści?

Zamknęło się pismo, którego ukazało się 10 numerów, na łamach którego debiutowało wielu ciekawych autorów. W ciągu roku dostarczało ok. 200 stron polskich komiksów. Nie było to żadnym impulsem do pokuszenia się chociażby o skrótową analizę? Recenzję? Cokolwiek?

Czy "Kolektyw" był aż tak mało istotny, że nikogo z Was nie obchodził? Ważniejsze są newsy o obwolutach mang albo o konkursach gdzie do wygrania jest książka?

No cóż, pozostaje liczyć, że masa krytyczna nie będzie już tak obojętna w stosunku do "Profanum".

A wewnątrz znajdzie się między innymi "Perpetuum Mobile" czyli komiks, do którego napisałem scenariusz a rysunki wykonał niezastąpiony Mikołaj Ratka. Poniżej plansza na zachętę:

Perpetuum Mobile - Scenariusz Daniel Gizicki, rysunki Mikołaj Ratka - Profanum#1

czwartek, 09 sierpnia 2012
Kwaziu na czytniki!

Tak, komiks "Kwaziu", który do mojego scenariusza narysował Piotr Nowacki a pokolorował Kuba Grabowski, wydany niegdyś przez Dolną Półkę, właśnie doczekał się wydania cyfrowego. Odpowiada za to ComicMelon i jak dla mnie bomba!

Poważnie zastanawiam się czy nie zdecydować się na wydanie innych moich komiksów w tej formie - i tylko w tej formie. Odchodzą koszta, więc i komiks będzie tańszy a przede wszystkim bardziej dostępny.

A wydanie papierowe zawsze można zrobić. Mnie jakoś ono strasznie do szczęścia nie jest potrzebne.

Ale ja tu gadu gadu a tam można tego "Kwazia" za piątaka i 90 groszy pobrać!

Więc klik w garbatego wampira!

Kwaziu - scenariusz Daniel Gizicki, rysunki Piotr Nowacki, kolory Kuba Grabowski

A jak ktoś nie lubi klikać w obrazki to może też w literki - KWAZIU.

Generalnie poklikajcie sobie tam bo i inne polskie komiksy czekają na pobranie.

 

czwartek, 26 lipca 2012
"A kite" w piśmie "Anorak"

No! W końcu się mogę oficjalnie pochwalić!

Anorak Summer Special Hooray for holidays!

Razem z Mikołajem Ratką zrobiliśmy kiedyś krótki komiks dla dzieci pod kątem konkursu na Ligaturze. Oczywiście nic nie zwojowaliśmy za to postanowiliśmy wysłać tego shorta do jakiegoś pisma dla maluchów. Polskie nie chciały (bo za długie, bo za kolorowe, bo trzeba autorom zapłacić itd.) ale za to przyjęła go Cathy Olmedillas - naczelna brytyjskiego magazynu "Anorak". Tak więc, komiks o latawcu ukazał się w 24 numerze pisma - a jest to specjalny numer wakacyjny.

Nota bene - polecam zapoznanie się z jakąkolwiek odsłoną tego kwartalnika. Serio - chciałbym, żeby w Polsce ukazywało się tak świetne pismo dla dzieci - chyba że jest a ja nie wiem?

A tu fotki "A kite":

A kite 1 - scenariusz Daniel Gizicki, rysunki Mikołaj Ratka

A kite 2 - scenariusz Daniel Gizicki, rysunki Mikołaj Ratka

A kite 3 - scenariusz Daniel Gizicki, rysunki Mikołaj Ratka

A kite 4 - scenariusz Daniel Gizicki, rysunki Mikołaj Ratka

 

poniedziałek, 16 lipca 2012
Bierzcie i grajcie!

The Fog Fall 4

w obrazek klik!

The Fog Fall część czwarta. Scenariusz mój, rysunki Maciej Pałka, redakcja Maciej i Karol Konwerski, złożone do kupy przez Mateusza Skutnika.

Grajcie!

sobota, 14 lipca 2012
Z telefona - czerwiec-lipiec 2012

Kolejna mini porcja amatorskich zdjęć z telefona.

ulica gorzołki

Fajna ulica, co nie?

chmur mur

Popadało potem że hoho...

o takie aniołki fruwają

u Koptów

niczego sobie - zobaczyć króla

niczego sobie - zobaczyć króla 1

niczego sobie - zobaczyć króla 2

W końcu nasz komiks (Kajetana, Marcina, Marcina i mój) również trafił na bannery na ogrodzeniu Willi Caro w Gliwicach!

huhu.

a w poniedziałek...

sobota, 16 czerwca 2012
Plansza na przypomnienie ale...

Z innego komiksu!

No właśnie bo "Gilles McCabe" ostro powstaje ale może kogoś ciekawi jak tam z "Postapo"?

Dobrze!  Krzysiek Małecki pięknie rysuje i wkrótce będzie dość materiału gotowego by publikować. Jeśli ofkors znajdzie się wydawca...

No dobra, to elegancka plansza na przypomnienie:

Postapo - Scenariusz Daniel Gizicki, rysunki Krzysztof Małecki

Co Wy na to?

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 39
Zakładki:
Blogi
Fotoblogi
Galerie i inne miejsca z kulturą
Komiksy i nie tylko na facebooku
Komiksy internetowe
Link do wszystkiego (prawie) komiksowego PL
POLISH'D SILENCE
Serwisy/magazyny
Strony www
Wydawnictwa komiksowe
Tagi