komiks, książki, książki dla dzieci, muzyka i inne rzeczy
niedziela, 26 października 2008
Mój prywatny ranking polskich komiksów - miejsce 1 i konkursu rozwiązanie
No dobrze, przyszedł wreszcie ten moment by wyjawić co znalazło się na pierwszej pozycji w moim prywatnym rankingu polskich serii/albumów komiksowych. Miejsce to zajęło dzieło moim zdaniem absolutnie fenomenalne, fabularnie zniewalające, niesłychanie konsekwentne, przemyślane i niezmiennie wywierające ogromne wrażenie na czytelniku. Co ciekawe album ten ma już trzy polskie wydania. Wiecie o co chodzi?
czwartek, 23 października 2008
DO ROBOTY!!!!! (i trochę pitu pitu też)

To będzie niezwykle egocentryczna notka.

Od sierpnia, kiedy uparcie walczyłem z przeróbkami w scenariuszu o Gillesie McCabe, właściwie nie napisałem nic. W sensie scenariuszy. Co prawda powymyślałem troszku jakichś szorciaków, a to dla Sary Sapkowskiej do nowego numeru "Kolektywu", a to dla Mikołaja Tkacza pod kątem najnowszego "Jeju", ale jakieś takie kosmiczne rozleniwienie jak dotąd nie pozwoliło mi spisać i wysłać. Jednak czas się w końcu wziąć do jakiejś konkretnej roboty. Szorciaki spiszę w MWC - Mitycznej Wolnej Chwili (copyright redakcja "Esensji"), bo jak na razie ostro haruję nad pewnym większym projektem. Zapuściłem sobie czwartą płytkę Massive Attack "100th window" i walczę.

A tu fotoreportarz z placu boju:

 

1

 

Nie wstydze się tego, że pracuję w strasznym bajzlu. Kurz to mój sprzymierzeniec, porządek mnie rozprasza, a poza tym organicznie nienawidzę sprzątać.

 

2

 

Jestem taki guuupi, że sobie wymyśliłem zrobienie historic-fantasy (choć po lekturze genialnych "Towarzyszy zmierzchu" chciałem tym moim skromnym projektem pieprznąć w cholerę), no to teraz mam za swoje. Te wszystkie książki podczytuję i się edukuję w zakresie historii (plus research w sieci). Co w sumie nie jest takie złe, a nawet bardzo fajne, historia, a zwłaszcza okres średniowiecza mnie generalnie fascynuje. Na tyle, że rozważam rozpoczęcie studiów zaocznych właśnie na wydziale historii ale to oczywiście w MWC.

 

3

 

A tu pobazgrolony wydruk scenariusza, który przerabiam. Świetny rysownik, z którym współpracuję nad tym projektem dał mi niezłego metalnego kopa do ulepszania, poprawiania, przycinania, wygładzania więc siedzę i robię. Musi być jak najlepiej. Plan jest taki, żeby się wyrobić ze scenariuszem, synopsis i zarysem serii na picuś glancuś do 20 listopada, więc częstotliwość notek na blogu zapewne spadnie drastycznie.

______________________________________

Jeśli chodzi o konkurs na odgadnięcie co w moim prywatnym rankingu okupuje pozycję numero uno, to wszystko się wyjaśni w sobotę/niedzielę kiedy wrzucę tekst o tym komiksie i wylosuję zwycięzcę. Jest jeszcze trochę czasu więc typujcie - podpowiem, że właściwa odpowiedź już się pojawiła.

Wkrótce też wrzucę na blogaska reckę komiksu "Kobieta mego życia, kobieta moich snów" (który jest bardzo bardzo okej). "From Hell" i "Ser-Ca" jeszcze nie przeczytałem.

Jak już wywołałem płytę Massive Attack, to sobie posłuchajcie: "Butterfly caught", "Future proof", "Special Cases" i "Prayer for England".

A "Komiksom i nie tylko" stuknęło już 30000 wejść. Jestem w szoku. Dzięki!

Na dziś tyle.

niedziela, 19 października 2008
3 to liczba doskonała

1

Przy okazji niedawnego łódzkiego Międzynarodowego Festiwalu Komiksu, ukazało się wiele ciekawych premier. Jedną z ważniejszych, jeśli nie najważniejszą jest wydana przez Egmont trylogia "Towarzysze zmierzchu" Francoisa Bourgeona, która została opublikowana w jednym woluminie w ekskluzywnej serii "Plansze Europy". I moi drodzy jest to dzieło absolutnie doskonałe!

sobota, 18 października 2008
Komiks z MFK

 

1

 

Norbert Rybarczyk pokazał na digarcie całość komiksu, który zmajstrowaliśmy na tegoroczny konkurs na krótką formę przy MFK. "Red 5" załapało się do katalogu konkursowego (co jest dla mnie swoistym przełomem, gdyż jak dotąd żaden mój komiks się tam nie załapał - nawet ten, który zdobył nagrodę). Tym razem nic się nie udało zwojować - mówi się trudno i pracuje nad historią na następną odsłonę konkursu.

Tu komiks

Plansza 1

Plansza 2

Plansza 3

Plansza 4

 

Miłego oglądania

czwartek, 16 października 2008
Mój prywatny ranking polskich komiksów - miejsce 2... i konkurs
No i w końcu prezentuję drugie miejsce w moim prywatnym rankingu polskich albumów/serii komiksowych. Jak dotąd ukazały się dwie części tego cyklu i sporo zamieszały (myślę, że nie tylko) w moim prywatnym zestawieniu. Zresztą co tu się oszukiwać, premiera tych komiksów a zwłaszcza pierwszego albumu była wielkim szokiem dla czytelników komiksu w Polsce. Bo okazało się, że Polacy potrafią robić świetne obyczajówki w niczym nie ustępujące wychwalanym zachodnim produkcjom. Myślę, że już doskonale wiadomo o co mi chodzi...
środa, 15 października 2008
Ja to już chyba skądś znam...

1

Nie wiem jak Wy ale ja bardzo lubię serię " W poszukiwaniu ptaka czasu", potocznie znaną u nas jako "Pelissa". Autorzy tego cyklu postanowili zrobić prequel opowiadający o młodocianych losach znanych z "kanonicznej" historii bohaterów. Bo właściwie mają tutaj prawdziwy samograj - można stworzyć wiele opowieści o przygodach największego rycerza Akbaru - Bragona.

niedziela, 12 października 2008
pitu pitu ble ble ble (2)
Tydzień minął bardzo szybko. Mam taki zapieprz (dygresja - podczas zajęć z gramatyki opisowej języka polskiego, nasz wykładowca kazał nam rozkładać na morfemy słowo "zapieprzać", co skomentował "jesteśmy już dorośli, możemy pracować na brzydkich wyrazach") w robocie, że nie miałem czasu, sił ani ochoty, żeby jakoś konkretnie ruszyć stertę komiksów, którą przywiozłem z MFK. Ale wkrótce! Wkrótce...
 
Podlinkuję Wam recenzję "Kwazia", która ukazała się na blogu niejakiego Skarży - tytana polskiego komiksu internetowego i wielkiej gwiazdy papierowego "Kolektywu". Skarża napisał reckę, z której jasno wynika, że jestem chuj i skurwiel, który żeruje na talentach Nowackiego i Grabowskiego. Można i tak.
 
WIĘC NINIEJSZYM WYGŁASZAM OSTRZEŻENIE DLA WSZYSTKICH RYSOWNIKÓW!! NIE WSPÓŁPRACUJCIE ZE MNĄ!!
 
Moje scenariusze właśnie płoną*.
 
A tak poza tym, to nieco odświeżyłem zakładki, więc sobie poklikajcie.
Blog Michała R. Wiśniewskiego - tej postaci chyba nie trzeba specjalnie przedstawiać. A blogasek pyszny, pełen charakterystycznego dla Michała poczucia humoru.
 
"Hell Hotel" - nowy komiks internetowy Bartka Szymkiewicza i Maćka Łazowskiego. To autorzy świetnego "Bug City", więc można się spodziewać kolejnej bomby.
I inne też dodałem.
 
Aha, no i polecam wszystkim najnowsze "Jeju" (czyli nr siódmy), bo to co tam wyrabia Marcin "Xulm" Surma... No, po prostu wypas!
______
* Pozdrowienia dla Macieja Pałki
10:54, edgar82 , inne
Link Komentarze (3) »
poniedziałek, 06 października 2008
Suka to fajna dziewczyna

1

Timof zrobił miłą niespodziankę wszystkim miłośnikom klimatów postapokaliptycznych wydając "Sukę" duetu Jelena Woronowicz (scenariusz) i Andrij Tkalenko (rysunki). Zrobił także miłą niespodziankę wszystkim miłośnikom "Pikniku na skraju drogi" braci Strugackich, do którego tytuł ten nawiązuje. A przede wszystkim zrobił miłą niespodziankę wszystkim miłośnikom dobrego komiksu. Bo takim "Suka" bez wątpienia jest.

Najgorsza odpowiedź świata

1

Na Międzynarodowy Festiwal Komiksu (2008) w Łodzi wydawnictwo Kultura Gniewu opublikowało drugi już album niemieckiego autora Markusa Witzela, tworzącego pod pseudonimem Mawil. "Możemy zostać przyjaciółmi" to autobiograficzny komiks, który opowiada o miłości ale takiej, która nie znajduje spełnienia. Kto z nas tego nie przeżywał? Myślę więc, że historie te bez problemu trafią do wszystkich.

niedziela, 05 października 2008
MFK 2008 krótko i zwięźle tym razem ze zdjęciami

Najpierw fotostory z głupawymi podpisami...

 

1

 

Marek Turek w otoczeniu przyrody. Medytował i zbierał siły na szturm fanów...

 

2

 

Szturm fanów trwa! Marek chcąc uatrakcyjnić sesję autografów, rozdawał je w iście cyrkowych pozach!

 

3

 

Mateusz Skutnik jak zwykle tchnący spokojem...

 

4

 

Stoisko Dolnej Półki, a tam między innymi "Kwaziu". Bartek Biedrzycki jak na prawdziwego taiboksera przystało owijał sobie przedramiona bandażami. Musiał bronić swoich autorów, na których ponoć rzucili się przedstawiciele Lombarda i DC zmuszając na siłę do podpisania umów. Na szczęście Bartek był na posterunku!

 

5

 

Szaweł Płóciennik (od lewej), Tomasz Pastuszka i Paweł Sambor, poważnym wzrokiem spoglądają na przyszłość zinów komiksowych w Polsce.

 

6

 

Galaktyczne imperium dyskretnie wprowadziło na festiwal swoich agentów...

 

7

 

Ten piękny, młody, bogaty i wszechstronnie uzdolniony człowiek doskonale wie co dobre!!!!!

 

A teraz parę słów. Było fajnie znowu spotkać się ze znajomymi, obkupić się w komiksy (miłą niespodzianką była obecność stoiska Reproduktu, na którym zakupiłem trochę niewydanych u nas komiksów), poopatrzeć przez chwilę na Moebiusa, przeczytać na wystawie wypasione komiksy Sztybora, przeczytać moim zdaniem hit nr 1 czyli komiksy Marcina Xulma Surmy w najnowszym "Jeju", cieszyć się wydaniem własnego komiksu, zdobyć autografy, itd. itp.

Co ciekawe mój komiks z rysunkami Norberta Rybarczyka znalazł się w katalogu konkursowym (choć oczywiście nic nie zwojował). Ale można powiedzieć, że zadebiutowałem w końcu w tym wydawnictwie. Natomiast uważam, że dwa nagrodzone komiksy ze scenariuszami Sztybora zostały nagrodzone niesłusznie.

Bo za nisko.

Komiks z rysunkami Barskiego powinien dostać Grand Prix, a z rysunkami Jaszcza pierwszą nagrodę w kategorii prosów.

Konkurs "Teleranek" wciąż nierozwiązany...

 

No w każdym razie do zobaczenia na następnym MFK (a jak Bóg da to wcześniej na WSK także).

Specjalne pozdrowienia dla Katarzyny, Tomka i Marka za miłą i pełną niekontrolowanych wybuchów śmiechu podróż wtę i wewtę.

 

14:19, edgar82 , inne
Link Komentarze (10) »
Zakładki:
Blogi
Fotoblogi
Galerie i inne miejsca z kulturą
Komiksy i nie tylko na facebooku
Komiksy internetowe
Link do wszystkiego (prawie) komiksowego PL
POLISH'D SILENCE
Serwisy/magazyny
Strony www
Wydawnictwa komiksowe
Tagi