komiks, książki, książki dla dzieci, muzyka i inne rzeczy
niedziela, 22 kwietnia 2012
Z telefonu - Niczego sobie

Premiera antologii "Niczego sobie" już dość dawno była, nakład praktycznie wyczerpany a ja tymczasem dokumentowałem telefonem różne z projektem związane rzeczy. Wybaczcie jakość zdjęć. Jak ktoś chce lepsze i więcej (także innego materiału jak recenzji chociażby) to polecam odwiedzenie profilu antologii na FACEBOOKU.

GMK

Na przykład "Gliwicki Magazyn Kulturalny" sobie wziął jeden kadr z antologii na okładkę (i pikselozę zrobili masakryczną)

Kafo Kawiarnia

Jak ktoś nie zdążył kupić antologii, to sobie może ją przeczytać popijając kawą i zagryzając ciastkiem w kawiarni Kafo

muzeum 1

muzeum 2

Można też co miesiąc meldować się przy ogrodzeniu Willi Caro, gdzie wywieszane są kolejne komiksy. I tak jak ci państwo sobie czytać w dużym formacie. Pod wieczór...

muzeum 3

Albo i w pełnym słońcu.

wystawa

A tak wyglądała (przez ładny kawałek czasu) wystawa dużej księgarni w lokalnym centrum handlowym. Który komiks był tak promowany hę?

środa, 04 kwietnia 2012
Praca za promocję? GTFO!!

Uwaga! To nie jest wpis dla komiksiarzy. My to znamy aż za dobrze.

mem - ja wam dam

Zleceniodawco! Zanim wyślesz maila, zadzwonisz, czy umówisz się na spotkanie ze mną czy z jakimkolwiek innym twórcą komiksu zastanów się co chcesz i co możesz zaoferować. I gdy już sobie to przemyślisz to zastanów się jeszcze czy rzeczywiście jest sens by tracić czas komiksiarza i swój.

Bo jeśli kolejny raz dostanę mejla żebym narysował komiks dla "świetnej firmy" w zamian za "promocję" i zero innego honorarium to klnę się na honor, że zapłacę mojemu znajomemu hakerowi, żeby wszedł na komputery waszej firmy i wam wszystko rozpieprzył w drobny mak.

Zanim więc skontaktujesz się ze mną czy z innym twórcą to:

  • Sprawdź dokładnie kim jestem i co zrobiłem. Mam dość tego, że kontaktują się ze mną ludzie, którzy są święcie przekonani, że skoro robię komiksy to muszę być rysownikiem. Istnieje coś takiego jak "scenarzysta", zawód jak każdy inny, polegający na wymyślaniu, spisywaniu i rozplanowywaniu historii. I nie, nie jest to "praca", która zajmuje "10 minut spisania na kolanie". Jak Świetlicki napisze wiersz składający się z 8 wersów to nikt nie będzie miał czelności mu powiedzieć, że to twórczość wykonana w "10 minut na kolanie".
  • Zamiast beblać jakieś głupoty o "promocji", zapytaj o stawkę. Może Cię ona satysfakcjonować albo nie - zawsze można negocjować. Ale nie zakładaj z góry, że twórca komiksu to frajer, który sobie dla idei (to wasza idea, nie komiksiarza) będzie wypruwał flaki. My też mamy rachunki do zapłacenia a na zlecenie poświęcamy czas - a jak wiadomo czas to pieniądz. Skoro płacicie w swoich firmach każdemu, to zapłacicie też twórcy komiksu - albo komiksu nie będziecie mieli.
  • Ta mityczna "promocja", o której w kółko bredzicie, nie działa. Gdyby działała, to każdy z nas by już dawno pracował dla DC, Dargaud, "New Yorkera" czy "Le Figaro". I mielibyśmy wille na Majorce albo w szwajcarskich Alpach.
  • Najpierw zdecydujcie czego chcecie - nawet jak płacicie dobrą stawkę. Żaden twórca nie ma ochoty robić pięćdziesiąt korekt, bo się nie potrafiliście zdecydować o czym ma być komiks czy jak ma wyglądać bohater.

To w sumie tyle podstawowych zasad.

Na koniec - wyobraźcie sobie analogiczną sytuację. Jest sobie klaun, który żyje z tego, że rodzice wynajmują go by przychodził na przyjęcia urodzinowe dzieci. No i dzwoni do niego rodzic i mówi: "Wie pan, ja panu nie zapłacę, ale się pan u mnie na imprezie dziecka podpromuje, że hoho! Inne dzieci pana zobaczą, powiedzą swoim rodzicom a oni pana zatrudnią i zapłacą - będzie miał pan ruch w interesie!"*. Absurdalne prawda? Ale jakoś komiksiarzom nagminnie się taki system pracy proponuje i nikt absurdu nie dostrzega.

Dziękuję za uwagę.

 

_______________________________

* Być może nie znam realiów w zawodzie klauna, ale nie sądzę, żeby Was tak traktowano jak nas.

niedziela, 01 kwietnia 2012
Farma na gildiowy konkurs - temat: "Książka"

farma143

Nie znoszę toczpadów na laptokach.

Inne paski w konkursie TUKEJ

Zakładki:
Blogi
Fotoblogi
Galerie i inne miejsca z kulturą
Komiksy i nie tylko na facebooku
Komiksy internetowe
Link do wszystkiego (prawie) komiksowego PL
POLISH'D SILENCE
Serwisy/magazyny
Strony www
Wydawnictwa komiksowe
Tagi