komiks, książki, książki dla dzieci, muzyka i inne rzeczy
czwartek, 28 kwietnia 2011
pitu pitu ble ble ble
  • Ziniol kibicuje "Postapo" (tytuł roboczy) a Krzysiek kończy pierwszy zeszyt/rozdział. Huhu! Bardzo mnie to cieszy bo dzięki rysunkom Krzyśka naprawdę rewelacyjnie to wygląda! Zresztą zobaczcie sami:

Postapo - Małecki, Gizicki

  • Z cyklu "Nasi tu i tam" - Jerzy Ozga był odpowiedzialny za storyboardy do filmu Lecha Majewskiego "Młyn i krzyż".
  • Na Festiwalu Komiksowa Warszawa odbędą się dwie (a właściwie trzy) ciekawe premiery spod szyldu Dolnej Półki. Pierwsza to podwójne uderzenie "Człowieka Bez Szyi" ze scenariuszem Rafała Kołsuta i chmarą klawych rysowników. Drugi to enigmatyczna antologia komiksu dla dzieci "Jazda" ze świetną okładką wykonaną przez Igora Wolskiego. Szef projektu - Jan Mazur, jak na razie skąpi informacji, mam jednak nadzieję, że wkrótce puści farbę i poznamy skład antologii.

Jazda - antologia dzieciowego komiksu

  • Tymczasem Międzynarodowy Festiwal Kultury Komiksowej Ligatura ogłosił listę zakwalifikowanych do pitchingu - i jestem niezmiernie rad, że załapał się tam mój serdeczny kolega Mikołaj Ratka! Niech Cię chłopie DC weźmie pod swoje skrzydła! Szkoda jeno, że zapomniano o Kubie Sytym - scenarzyście "Perpetuum mobile"...

Na dziś tyle.

niedziela, 17 kwietnia 2011
Tymczasem w Katowicach...

Wczoraj w katowickim Rondzie Sztuki odbyło się kolejne spotkanie komiksowe z cyklu "Kto zabił polski komiks", którego gościem był Maciej Pałka. Autor "Laleczek" opowiedział zgromadzonej publiczności o swoich licznych komiksach, dlaczego woli współpracować ze scenarzystami niż robić komiksy solo, jak wygląda praca nad grami dla Pastel Games, jak kolportował swoje ziny na KULu, jak kolportuje swoje komiksy teraz i o masie innych rzeczy. Chwilami wywiązała się dość żywa dyskusja z publicznością, której koryfeuszem był Marek Turek. Marceli Szpak - organizator całego zamieszania, zapowiedział również kolejnego gościa jakim będzie Michał Śledziu Śledziński. Generalnie spotkanie było bardzo udane, więc z czystym sercem mogę zaprosić na kolejne.

A teraz zdjęcia z głupkowatymi podpisami:

Kto zabił polski komiks spotkanie z Maciejem Pałką

Marceli i Maciej nie chcieli oficjalnie potwierdzić, że reklamują któregoś z producentów laptopów...

 

Kto zabił polski komiks spotkanie z Maciejem Pałką 1

Śląskie środowisko komiksowe wciąż w undergroundzie. Nikt nie wie kim oni są, nikt nie zna ich twarzy!

Kto zabił polski komiks spotkanie z Maciejem Pałką 2

Piękna pogoda sprawiła, że spodziewane tłumy wybrały siatkówkę plażową na Chechle. Jednocześnie poznaliśmy prawdziwą ilość fanów komiksu w województwie Śląskim.

Kto zabił polski komiks spotkanie z Maciejem Pałką 3

"Jaką by tu plotkę teraz sprzedać?" zastanawia się gość...

Kto zabił polski komiks spotkanie z Maciejem Pałką 4

"Ten Wolverine to miał trzy czy cztery pazury?"

piątek, 15 kwietnia 2011
Fighter

Bardzo dobry film!

Fighter

Więcej piszę tu.

poniedziałek, 11 kwietnia 2011
Moja komiksowa Holandia

Właśnie wróciłem z fantastycznego urlopu, który spędziłem w krau rowerów, kanałów i tulipanów. Zobaczyłem na żywo masę rewelacyjnych rzeczy jak choćby "Straż nocną" Rembrandta, wystawę z paryskiego okresu twórczości Picassa, cykl reportaży nurtu Antiphotojournalism w galerii FOAM czy wielkoformatowe rewelacyjne ołówkowe rysunki Robbiego Cornelissena. Ale nie byłbym sobą gdybym nie ruszył też na poszukiwanie komiksów. Choć to już nie te czasy gdy podczas zagranicznych wojaży przeszukiwałem, każdą półkę z czasopismami i książkami gdzie się tylko dało. Odwiedziłem tylko kilka sklepów komiksowych. W Utrechcie są trzy - a przynajmniej na trzy trafiłem - wszystkie przy kanale Vismarkt (to absolutne centrum miasta). Zakres oferty może niezbyt szeroki i głównie po holendersku ale warto zajrzeć.

Poniżej foto frontu jednej z utrechckich księgarni.

Blunder - Utrecht

Natomiast mój pobyt w Amsterdamie miał jeden bardzo ważny punkt - mianowicie wizytę w Lambieku, jednej z najstarszych komiksowych księgarni na świecie. To fantastyczne miejsce składa się z dwóch podłużnych pomieszczeń - jedno to po prostu księgarnia z masą komiksów (jak pracownik branży księgarskiej, z przeszłością w księgarni komiksowej miałem problemy, żeby się w tym ogromie tytułów połapać), drugie pomieszczenie to galeria, gdzie na ścianach wiszą sobie oryginały i eleganckie wydruki takich twórców jak np. Charles Burns, Adrian Tomine czy Herge. Do tego przemiła obsługa - naprawdę znająca się na rzeczy. W Lambieku można kupić wszystko; po holendersku, francusku, japońsku, angielsku... Można znaleźć też takie magazyny jak słoweński "Stripburger" czy łotewski "Kus". Także do wyboru do koloru, każdy znajdzie coś dla siebie. Poniżej kilka fotek z tego sklepu.

 

Lambiek

Szyld sklepu mieszczącego się przy ulicy Kerkstraat 132.

Lambiek sklep

Lambiek sklep 2

Lambiek sklep 3

Powyżej stolik i półka za nim dla wszystkich miłośników komiksów z wydawnictw Fantagraphics, Top Shelf i im podobnych.

lambiek sklep 4

a poniżej oryginały (szczerze mówiąc nie wszystkich twórców znam)...

oryginały 1

oryginały 2

oryginały 3

oryginały 4

I jeszcze widok ogólny na galerię:

Lambiek - galeria

Lambiek ponadto ma bardzo fajne komiksowe reklamówki-wizytówki, robione w mikroformacie przez naprawdę znanych twórców. Ja dostałem taką:

Lambiek - wizytówka

Lambiek - wizytówka 1

Także jeśli będziecie w Amsterdamie to oprócz Rijksmuseum czy muzeum Van Gogha udajcie się na Kerkstraat 132 (to rzut beretem od galerii FOAM). Bo Lambiek to strasznie fajne miejsce.

No i na koniec moje skromne zakupy:

 

zakupy

piątek, 01 kwietnia 2011
Perpetuum mobile!

Właśnie ruszył blogasek, na którym będzie można poczytać krótkie komiksy, fragmenty dłuższych historyjek i obejrzeć pojedyncze kadry z cyklu "Perpetuum mobile" tworzonego wespół w zespół przez Jakuba Sytego (scenariusz) i Mikołaja Ratkę (scenariusz i rysunki). Polecam od razu wrzucić do zakładek, rssów czy czego tam i śledzić, bo to strasznie fajne komiksy są! A wiem co mówię bo mi Mikołaj sporo pokazywał. Wkrótce uzbiera się materiału na elegancki albumik. Także zapraszam!

Perpetuum mobile - J. Syty, M. Ratka

Zakładki:
Blogi
Fotoblogi
Galerie i inne miejsca z kulturą
Komiksy i nie tylko na facebooku
Komiksy internetowe
Link do wszystkiego (prawie) komiksowego PL
POLISH'D SILENCE
Serwisy/magazyny
Strony www
Wydawnictwa komiksowe
Tagi