komiks, książki, książki dla dzieci, muzyka i inne rzeczy
wtorek, 31 marca 2009
Letnie dni

Beach Safari

Postanowiłem nie czekać na polskich wydawców i gdy tylko nadarzyła się okazja, zakupiłem sobie jeden z komiksów Marcusa Mawila Witzela zatytułowany "Beach Safari". Twórczość niemieckiego komiksiarza bardzo lubię, a wydane u nas (by Kultura Gniewu) "Bend" i "Możemy zostać przyjaciółmi" bardzo mi smakowały. I ten album też wywołał u mnie podobny stan zadowolenia, chodź nie był takim strzałem w czoło z zaskoczenia jak poprzednie dwa.

poniedziałek, 30 marca 2009
Wystawa Pawła Piechnika!

ACHTUNG!!!

Mieszkańcy Wielkopolski i nie tylko!

4 kwietnia będzie miała otwarcie wystawa komiksów i ilustracji Pawła Piechnika zatytułowana "W dymku". Musicie się stawić o godz. 18.00 w księgarni BOOKAREST, w Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu (hy!) STARY BROWAR, dziedziniec sztuki, oczywiście POZNAŃ. 

Paweł Piechnik to świetny rysownik, który dał się poznać już z takich projektów jak "Copyright. Antologia komiksu" czy "Wszystko co chcielibyście wiedzieć o piłce...". Wraz z Tomkiem Kontnym (scenarzysta, z którym Paweł często współpracuje) zdobyli wyróżnienie w konkursie (w tym wpisie na MD zaprezentowano nowelkę Tomka i Pawła) na komiksową autobiografię zorganizowanym przez "Wysokie Obcasy" i Gutek Film. Paweł solo zdobył również wyróżnienie w konkursie komiksowym rozegranym przy szczecińskim festiwalu COM.X.

Inne komiksy Pawła, które możecie przeczytać on-line:

bez tytułu

"Ptasznik"

"Trawa"

"Ulica Chodkiewicza"

 

I na koniec plakat wystawy (klikać po większe):

Paweł Piechnik wystawa

Cholera by to wzięła, że nie mogę przyjechać!

21:02, edgar82 , inne
Link Komentarze (1) »
niedziela, 29 marca 2009
Ninjutsu, genjutsu i taijutsu

naruto 27

Dzisiaj trochę o jednej z moich ulubionych serii mangowych czyli "Naruto". Opiszę pokrótce wydarzenia z tomików 27-33. A dzieje się w nich, że hoho! Przede wszystkim jednak, ja to po prostu uwielbiam czytać i chylę czoła przed pomysłowością autora. Bo mimo, że świat w tym komiksie jest nieco dziurawy, to i tak Masashiemu Kishimoto zawsze udaje się wyjść obronną ręką. A ja się przy tym świetnie bawię!

czwartek, 26 marca 2009
HY!

Pamiętacie jak pisałem o tańcujących wariatach (ale w tym pozytywnym znaczeniu)?

Otóż podczas finału jednej z edycji zorganizowano pojedynek popperów. No robi wrażenie! Szkoda, że nie zaprosili jeszcze Michaela Kima.

W każdym razie potem panowie się umówili na rewanż.

A Robert Muraine z koleżanką robią też dla Ikei.

Enjoy!

22:02, edgar82 , inne
Link Komentarze (2) »
poniedziałek, 23 marca 2009
Hitler na Aldebaranie?

david hasselhoff

No dobra, zacząłem znowu czytać jakoś żwawiej. Na pierwszy ogień poszły dwie wueskowe premiery czyli "Aldebaran" (Leo) oraz "Skasowałem Adolfa Hitlera" (Jason). Komiksy zupełnie odmienne, które mają jedną wspólną cechę, oba mi się bardzo podobają. A że nie mogłem się zdecydować jaką okładkę dać do leada, zdecydowałem, że zachęci Was polecający komiksy ze szczerym uśmiechem i błyskiem zębów masta.

niedziela, 22 marca 2009
Ach ta sława!

O proszę!

Foto by Maciej. Wykonane w Lublinie.

Chyba mnie jeszcze nie zaproszą do Tańca z Gwiazdami...

18:15, edgar82 , inne
Link Komentarze (2) »
pitu pitu ble ble ble

Ten tydzień to była jakaś masakra. Wracałem tak zmordowany z roboty, że wegetowałem przed telewizorem i szedłem spać. Także generalnie zaległości rosną, kupa komiksów i książek do przerobienia się powiększa, uch. Więcej czasu! Domagam się konstytucyjnego przedłużenia doby do 72 godzin!

A tymczasem bzdurki i bzdureczki:

Pamiętacie może, że kiedyś chciałem zrobić taki cykl o mało znanych i świetnych komiksiarzach? W cyklu tym ukazał się jeden tekst o pani Katarzynie Zalepie. Teraz na serwisie Poltergeist zaprezentowano komiks tej autorki, który brał udział w konkursie na krótką formę rozgrywanym przy ubiegłorocznym MFK. Jak zwykle wypas, choć polterowi znawcy po raz kolejny dają czadu.

Robert Wyrzykowski, który niegdyś mocno wspierał mnie w prowadzeniu tego bloga własnymi tekstami,  a teraz wspiera po prostu jako kumpel, reaktywował swojego blogasa. Czytać, bo Roberto ma zadziwiającą umiejętność do trafiania w sedno.

A tymczasem Artur "Tortur" Sadłos uruchomił webkomiks (choć na razie jeno jeden odcinek). Proszę zaglądać i liczyć, że projekt ruszy z kopyta, wszak Tortur to jeden z lepszych wymiataczy w tym kraju - kto nie wierzy, niech przejrzy jego galerię na digarcie.

Wczoraj natomiast siostra zmusiła mnie do obejrzenia pełnometrażowego "Seksu w wielkim mieście". Jako, że kontakt z tym serialem miałem dotąd mocno pobieżny, to całą drogę do żabki po piwo i z powrotem, Kaśka wprowadzała mnie w fabułę i wyjaśniała kto z kim i dlaczego.

 

seks!

 

Generalnie, spodziewałem się ostrego crapu, a w sumie całkiem nieźle się bawiłem. Takie tam pitu pitu o miłości, modzie i dobrze ustawionych kobitkach. Dużo nieźle wprowadzonego product placement, kilka pikantnych żartów (kilka takich głupkowatych) i takie tam. Raczej nie jestem targetem ale raz na jakiś czas można. 

No. 

Chyba tyle na dziś. 

Może siądę i coś przeczytam w końcu.

A nie! Jeszcze jedno! Blog Komiksy i nie tylko zaliczył jakoś ostatnio 50000 odwiedzin. Jestem w szoku. Dzięki!

13:48, edgar82 , inne
Link Komentarze (1) »
wtorek, 17 marca 2009
Seks, polityka i wojna

Niebo nad Brukselą

Przeczytałem "Niebo nad Brukselą" autorstwa Bernara Yslaire'a, który to album jest pierwszym w nowej egmontowskiej serii "XX Wiek XXI". I mam mieszane uczucia. Z jednej strony jest to na pewno dzieło intrygujące, z drugiej strony jednak poczułem się nieco nabity w butelkę. Chyba spodziewałem się czegoś innego, dzieła dogłębnie poruszającego trudne tematy a dostałem przeciętną historyjkę podlaną nieco niestrawnym miszmaszem erotyki, demagogii i mistyki.

niedziela, 15 marca 2009
Mało nas do jedzenia chleba?

Nas, w sensie scenarzystów komiksowych? Bo takie głosy się pojawiają tu i ówdzie. Że tych scenarzystów w Polsce to tyle co kot napłakał. A jak już są to kiepscy, bez inwencji i w ogóle do dupy.

No ja nie wiem, nie znam się, nie chcę oceniać ale sobie niedawno dokonałem małego spisu scenarzystów polskich, których albumy ukazały się w ciągu kilku ostatnich lat.

Kolejność listy jest przypadkowa, broń Boże, nie mam zamiaru wskazywać lepszych czy gorszych, bo to przecież płynne i subiektywne. Daję więc nazwisko i tytuł przykładowego, jednego albumu (bądź tytuł zbiorczy serii). Uwzględniam głównie scenarzystów, którzy parają się tylko pisaniem scenariuszy albo mają na koncie albumy jako scenarzyści, ale mimo, że rysują nie narysowali jeszcze albumu (jak np. beluś :*). Oczywiście sa różne wyjątki. No to proszę:

1. Grzegorz Janusz - "Przebiegłe dochodzenie Ottona i Watsona"

2. Tobiasz Piątkowski - "Pierwsza Brygada"

3. Krzysztof Janicz - "Pierwsza Brygada"

4. Rafał Skarżycki - "Jeż Jerzy"

5. Jerzy Szyłak - "Benek Dampc - Strange Places"

6. Dominik Szcześniak - "Dom Żałoby"

7. Karol Konwerski - "Zupełnie nieznana przygoda dobrego wojaka Szwejka w mieście Przemyślu"

8. Edvin Volinski - "Biocosmosis"

9. Robert Zaręba - "Mrok"

10. Łukasz Borowiecki - "Pomidorowa"

11. Michał Gałek - "Deduktor"

12. Wojciech Birek - "Strażnicy Orlego Pióra"

13. Bartosz Sztybor - "Szanowny"

14. Rafał Kołsut - "Szrama"

15. Ireneusz Mazurek - "Mutująca teczka"

16. Jan Mazur - "Rycerz Janek"

17. Robert Sienicki - "Rycerz Janek"

18. Rafał Urbański - "Barbarzyńcy"

19. Zbigniew Tomecki - "Zło"

20. Maciej Jasiński - "1956: Poznański Czerwiec"

21. Jakub Dębski - "Bossi i Bosso"

22. Alex Kłoś - "Komiks W-wa"

23. Tomasz Kwaśniewski - "Komiks W-wa"

24. Dennis Wojda - "Mikropolis"

25. Radosław Nawrot - "Słynni Polscy Olimpijczycy"

26. Tomasz Kołodziejczak - "Darlan i Horwazy"

27. Łukasz Chmielewski - "Dogmat"

28. Piotr Kowalski - "Pattern"

29. Bartosz Szymkiewicz - "Bug City"

30. Mariusz Zawadzki - "Morfium"

31. Marta Ostrowska - "Bye Now"

32. Tomasz Minkiewicz - "Wilq"

33. Radosław Kleczyński - "Kic Przystojniak"

34. Mariusz Gradowski - "Odmieniec"

35. Daniel Gizicki - "Kwaziu (2)"

36. Piotr Szreniawski - "Kwaziu i turystki"

37. Bartosz Kurc - "Niewinne dzieci"

Władysława Krupkę pominąłem.

I do tego dojdą jeszcze scenarzyści różnych komiksów wydawanych przez urzędy miast, fundacje, muzea, agencje reklamowe itd. itp. No i nie można zapomnieć o scenarzystach, którzy pewnie prędzej czy później albumy wydadzą czyli tzw. lista rezerwowa:

1. Michał Lebioda

2. Radosław Smektała

3. Tomasz Kontny

4. Przemysław Pawełek

5. Bartek Biedrzycki

6. Joanna Sanecka

7. Robert Wyrzykowski

Mam nadzieję, że nikogo nie pominąłem, ale jakby co to naprostujcie. 

No i jak to jest z tymi scenarzystami w kraju? Wychodzi, że ok. 50 osób w tym siedzi. Jasne część już jest nieaktywna, część za komiks się złapała z przypadku, wykonała zlecenie i więcej nie wróci; ale czy serio nie ma u nas scenarzystów?

Czy może scenarzyści są, ale mają problemy ze znalezieniem odpowiednich rysowników, z którymi mogliby stale współpracować? Czy też może jest tak, że ci bardziej znani, lub lepiej ustawieni towarzysko blokują rysowników swoimi projektami tak, że inni nie mają na co liczyć?

 

12:47, edgar82 , inne
Link Komentarze (4) »
czwartek, 12 marca 2009
Czapki z głów

 

przybysz

 

... przed Shaunem Tanem! Bo "Przybysz" jego autorstwa miażdży, masakruje, zachwyca, zniewala, powala na kolana, wwierca się w mózg, powoduje kręcenie głowa z niedowierzaniem i różne odgłosy; cenzuralne - typu: "Och!", "O jeju!", "Matko Bosko!", "Ojaaaa!", "Uuuuu!", "O rany!" oraz "Weź to zobacz se!" (to jak ktoś siedzi obok - w tym przypadku moja siostra); a także niecenzuralne: "O ja pierdolę!", "Ło kurrrwa!", "Zajebiste!". Ten album jest fenomenalny. Zarówno pod względem fabularnym jak i graficznym. Robi gigantyczne wrażenie. I dodatkowo jest cudnie wydany. No, takie cacuszko to się normalnie z dumą trzyma w ręku.

I tyle, bo ostatnio nie jestem dobry w wyrażaniu zachwytu.

Kupować "Przybysza"?

Jasne, że kupować!   

 
1 , 2
Zakładki:
Blogi
Fotoblogi
Galerie i inne miejsca z kulturą
Komiksy i nie tylko na facebooku
Komiksy internetowe
Link do wszystkiego (prawie) komiksowego PL
POLISH'D SILENCE
Serwisy/magazyny
Strony www
Wydawnictwa komiksowe
Tagi