komiks, książki, książki dla dzieci, muzyka i inne rzeczy
niedziela, 27 listopada 2011
Arteon – o komiksie na odczepnego

Arteon - numer o komiksie

Kupiłem sobie „Arteon” pismo z Pozniania, z dumnym podtytułem „Magazyn o sztuce”. Przeczytałem uważnie artykuł „naszego” czyli Sebastiana Frąckiewicza, przyjrzałem się mapie komiksu w PL, pobieżnie przejrzałem pozostałe 3 teksty. Pismo z okładką ozdobioną pracą Jakuba Woynarowskiego krzyczy do odbiorcy „KOMIKS”, taki jest zresztą temat numeru. I szczerze mówiąc to mi trochę ręce opadły.

Temat numeru jest „załatwiony” tak naprawdę po najmniejszej linii oporu. Blok otwiera tekst Frąckiewicza o trudnych związkach komiksu z polskim światem sztuki, następnie jest mapa polski komiksowej, potem tekst o polityce w komiksie, tekst o najnowszym albumie Woynarowskiego i recenzje dwóch publikacji. To tyle… 5 tekstów. WOW!

Redaktor naczelna „Arteonu” Magdalena Moskalewisz pisze we wstępniaku że: „Zależało nam na spojrzeniu na rasowy komiks, i to na spojrzeniu od wewnątrz”. No cóż, najwyraźniej wnętrze zależy od punktu widzenia, bo odnoszę wrażenie, w „Arteonie” prześlizgnięto się po obrzeżach, a do tego z bloku tekstów jakoś tak mimochodem wynika, że stolicą polskiego komiksu jest Poznań (z całym szacunkiem).

Trochę mi się śmiać zachciało jak popatrzyłem na stworzoną przez Rafała Wójcika i Witolda Tkaczyka Komiksową Mapę Polski. Mylą się ci, spodziewający się przedstawienia na mapie najważniejszych ośrodków, wymienienia najważniejszych twórców itd. itp. Zamiast tego można dowiedzieć się, że na wschodzie kraju komiksu w ogóle nie ma, zaś w wyliczeniu „Istniejących czasopism publicystyczno-komiksowych” wymieniono wszystkie te, które de facto już nie istnieją. A przynajmniej nie istnieją w formie tradycyjnej. Wskazano na „Ziniol” (aktualnie jedynie w formie strony internetowej na blogowym silniku), „Karton” (pismo zostało zawieszone), „Komiks-Forum” (heh – jeden numer w przeciągu ostatnich 8 lat?), poznańskie „AQQ” (HAHAHAHAHA ostatni numer w 2004? Coś tam się niby obecnie online dzieje ale... to czasem nie powinno być w kategorii "Wybrane strony www"?), „Strefa komiksu” (obecnie bardziej będąca imprintem Wydawnictwa Roberta Zaręby) i wsio. Niedawno ukazał się dziewiąty numer „Kolektywu” ale najwyraźniej jest to tylko „nieistniejący” magazyn. Podobne kwiatki w zestawieniu „wybranych fanzinów” – a jak wiadomo aktualnie ta forma publikacji przeżywa prawdziwy renesans – no to mamy „Deus ex Machina” (słusznie), „Biceps” (słusznie) i poznański „Maszin” (heh, ostatni numer w 2006?). Mało coś, ile fanzinów ukazało się na MFK? Piętnaście?

I tak to jakoś dziwnie wygląda – wiem, czepiam się.

Ale konia z rzędem temu, kto mi wyjaśni na czym polega to rzekome spojrzenie na „rasowy komiks” (cokolwiek to znaczy) i spojrzenie nań „od wewnątrz”. Tekst Frąckiewicza o sytuacji twórców i gatunku na tle innych twórców i innych gatunków, sprawny, sensowny jednak w gruncie rzeczy nie mówiący nic nowego; Komiksowa Mapa Polski; artykuł o konkretnym typie komiksu; tekst o książce Woynarowskiego , która jakoś na rasowy komiks, z której strony by nie patrzeć, nie wygląda; a potem recenzje książki o komiksie i zbiorczego reprintu pasków komiksowych z lat 50-tych (nota bene obie recenzowane publikacje pod redakcją Wójcika – tego samego, który stworzył Mapę, obie wydane w Poznaniu). To jest właśnie moi mili spojrzenie od wewnątrz.

Boję się myśleć jak wygląda spojrzenie od zewnątrz.

A gdzie o twórcach z Polski i zagranicy? O wyjątkowych komiksach? O rożnych nurtach? Gdzie szersza prezentacja dorobku jakiegoś twórcy? Gdzie rozmowa z kimkolwiek, kto coś w komiksie PL robi (scenarzystą, rysownikiem, wydawcą)?

We wstępniaku naczelna pisze, że komiks to dla odbiorcy sztuki z obiegu galeryjno-muzealnego margines. Mimo wszystko cieszy, że „Arteon” dołożył cegiełkę, do zmiany sposobu patrzenia tego odbiorcy na historie obrazkowe. Szkoda tylko, że ta cegła taka jakaś mała, nie do końca wypalona.  

Zakładki:
Blogi
Fotoblogi
Galerie i inne miejsca z kulturą
Komiksy i nie tylko na facebooku
Komiksy internetowe
Link do wszystkiego (prawie) komiksowego PL
POLISH'D SILENCE
Serwisy/magazyny
Strony www
Wydawnictwa komiksowe
Tagi