komiks, książki, książki dla dzieci, muzyka i inne rzeczy
Blog > Komentarze do wpisu
DIY - "The Bjuti" - Kasiński i Trojanowski - Akcja "Piszmy o polskich komiksach" #4

Akcji "Piszmy o polskich komiksach" odsłona czwarta. Dziś króciutko o albumiku "The Bjuti", bo jestem wyczerpany po długiej walce ze srogim tekstem o pewnym albumie. Tekst ten jeśli się nie ukaże tam gdzie powinien zostanie opublikowany na tym blogu. A tymczasem do rzeczy!

Od razu zaznaczam, że moje opinie są czysto subiektywne, wynikają z moich upodobań i jakiejś tam wizji komiksu i sposobu opowiadania jaki preferuję. Dlatego proszę o dystans do tych wpisów, bo choć czasem będą surowe, to nie mam na celu nikogo obrażać.

The Bjuti - Pik i Robi

"The Bjuti" Piotra Kasińskiego i Roberta Trojanowskiego, to radosny zbiór będący swoistym podsumowaniem 10 lat wspólnego komiksowania autorów oraz ich jeszcze dłuższej znajomości. Kolejne, choć w sumie niezbyt liczne, dziełka Pika i Robiego były prezentowane w wielu miejscach i w takiej rozpiętości czasowej, że pewnie większość młodych wilków z kręgu DIY w ogóle nie wie, że takie publikacje istniały. Autorzy bowiem pokazywali się w zacnym magazynie "Arena komiks" ale i np. w antologiach "Manga po polsku" czy "Wesoły finał". Z twórczością obu sympatycznych autorów jest tak, że to takie dość (głównie - bo nie wszystkie) niewinne, wywołujące uśmiech na twarzy historyjki, które niczym szczególnym się nie wyróżniają oprócz tego, że od razu widać jak świetnie obaj panowie bawią się przy ich robieniu. Twórcy mają przyzwoity warsztat, Robi często umieszcza dodatkowe smaczki w kadrach, wynajdywanie których może przysporzyć sporo zabawy. Ja tam strasznie lubię komiksy tego duetu a w "The Bjuti" najbardziej podobały mi się historie "Klucz", "Sailor Buum" oraz paski. Bardzo ciekawe są też odautorskie komentarze i cały materiał faktograficzny, który na pewno wywołał łezkę wzruszenia u autorów, a dla osób śledzących ich twórczość (czyli takich jak ja) jest klawym dodatkiem. Sam bym chciał mieć kiedyś taką antologię swoich prac, więc trochę zazdroszczę. Także sięgnijcie po "The Bjuti" bo to sympatyczny zbiorek.

 

 

_____________________________________

Przy okazji na blogu Pika i Robiego znalazłem link do recenzji "Antologii pasków komiksowych", którą to kiedyś wydałem. Jej autorem jest Kuba Jankowski obecny rednacz komiksowego działu Poltera. Huhu stare dzieje...

wtorek, 07 lutego 2012, edgar82

Polecane wpisy