komiks, książki, książki dla dzieci, muzyka i inne rzeczy
Blog > Komentarze do wpisu
DIY, Smallpress.pl i polskie komiksy niezależne

Smallpress.pl

No właśnie, dzisiaj Ziniol rozpoczął kibicowanie większemu projektowi Łukasza Kowalczuka. Czyli niezależnemu wydawnictwu Smallpress.pl. Od razu zapowiedziano trzy interesujące tytuły. Super sprawa co nie? Wkrótce ruszy strona, więc będzie można na bieżąco śledzić doniesienie o postępach w pracach.

Przy okazji ziniolowo-smallpressowej rewelacji przyszła mi do głowy myśl. Być może zacierająca nieco pewne elementy idei DIY. Ale (poniekąd czuję się częścią polskiego komiksowego DIY więc będę mówił "my") co Wy na to aby się połączyć? Mamy kilka zinów, ludzi działających solo, niezależnych wydawców mniej lub bardziej aktywnych. Połączmy się. Nie chcę tłamsić niczyjej niezależności, ale chciałbym, żeby taki sojusz działał jako platforma wymiany hmm "uprzejmości". Ktoś nie radzi sobie np. ze składem, a ktoś inny jest w tym mistrzem, jedni świetnie czują się jako twórcy inni jako organizatorzy czy wydawcy - połączmy siły, współpracujmy. Jednocześnie musiałaby powstać wspólna strona internetowa, będąca katalogiem polskiego DIY, może co pewien czas anglojęzyczna antologia (łotewski "Kuś" właśnie dostał nagrodę w Angouleme - dlaczego polski projekt nie miałby czegoś takiego zdobyć?). Być może warte uwagi byłoby założenie stowarzyszenia - osobowość prawna ułatwiła by starania o granty i dofinansowania, które byłoby łatwiej uzyskać na projekty gdzie dużo ludzi poruszających się w różnorodnych stylistykach chce robić fajne rzeczy (nikt raczej nie da dotacji na pojedynczy albumik czy zina). Polskie mniej lub bardziej profesjonalne wydawnictwa nie udźwigną same tak szerokiego wachlarzu rodzimej twórczości. Mają ograniczone zasoby i moce przerobowe. My, którzy i tak coś tam robimy na własną rękę, możemy się stać nową siłą w polskim a może nawet europejskim komiksowie.

Być może to mrzonki, ale co o tym sądzicie?

poniedziałek, 30 stycznia 2012, edgar82

Polecane wpisy

Komentarze
ralph.ellison
2012/01/30 17:10:57
pomysł przedni.
-
Gość: Sebastian F., 95.108.108.*
2012/01/30 23:23:50
Tylko jak wiesz "Kus" nie zajmuje się promocją łotewskiego komiksu tylko jest magazynem międzynarodowym, publikuje autorów z całej Europy, a pismo jest in english.
I na tym polega jego siła. I za to dostał nagrodę. Zresztą Polacy też w Kusu publikują
-
Gość: gili, *.gl.digi.pl
2012/01/30 23:48:15
dobrze, tylko że Kuś podałem jako przykład pisma z kraju z malutkim rynkiem itd. Nie jako promującego komiks łotewski. Być może niezbyt precyzyjnie się wyraziłem.
-
Gość: Olga Wróbel, *.dag.pl
2012/02/15 13:42:30
Tylko kto to wszystko będzie trzymał za mordę, pisał wnioski i się użerał i rozliczał? Bo sam plan szczytny, tylko przypomina świetne początki PSK. A potem robić nie ma komu.
-
Gość: gili, *.gl.digi.pl
2012/02/20 21:28:48
pomysł już został oprotestowany i upadł więc...