komiks, książki, książki dla dzieci, muzyka i inne rzeczy
Blog > Komentarze do wpisu
Antologia gliwicka umtarara!

No właśnie, bo my tu gadu gadu o jakichś podsumowaniach, empikach i sorry-artach a za chwilę będzie miał premierę pierwszy z dużych komiksowych projektów na Śląsku. Otóż Mikołaj Ratka rysownik znany chociażby z webkomiksu (?) "Perpetuum Mobile" czy z ostatniego numeru "Bicepsa" zebrał konkretną ekipę twórców i koordynuje tzw. Antologię gliwicką (historyczną). Pewnie niektórzy złapią się za głowę i wytoczą kule-śmiechule, no bo jak to? Komiksy historyczne o Gliwicach? Kolejne miasto wypuści nie wiadomo co o nie wiadomo czym? Nudne, sztampowe i pod dyktando? O nie, nie, nie. Tym razem nie będziecie mieli do czynienia z toporną komiksizacją podręcznika, martyrologią czy napuszoną patriotyczną propagandą. Takie projekty już powstały więc po co je powielać? Nic z tych rzeczy! Mikołaj postawił raczej na "żywe" opowieści umieszczone w historycznym kontekście, jednak nie skupiające się na rysunkowej dokumentacji faktów. Tę funkcję spełniać będą umieszczone w antologii teksty stricte historyczne przedstawiające konkretne wydarzenia, zaś komiksy będą wariacjami na ich temat.

W projekcie bierze udział zaiste doborowa ekipa:

Przemysław Surma, Marek Turek, Rafał Szłapa, Mikołaj Ratka, Dominik Szcześniak, Maciej Pałka, Tomasz Kontny, Anna Helena Szymborska, Grzegorz Pawlak, Kajetan Wykurz, Marcin Podolec, Marcin Surma oraz moja skromna osoba. Osiem komiksów, każdy liczący ok. 10 plansz plus wspomniane teksty historyczne... Będzie solidna, ponad stustronicowa cegiełka. Już wkrótce!

A poniżej 2 plansze z komiksów z moim scenariuszem.

Zobaczyć króla - scenariusz: Gizicki, rysunki: Wykurz, kolory: M. Surma, liternictwo: PodolecZobaczyć króla - Gizicki, Wykurz, Surma, Podolec

Marcowe ulice - scenariusz: Gizicki, rysunki: Pawlak

Marcowe ulice - Gizicki, Pawlak

 

Do zakupienia w dobrych księgarniach komiksowych oraz na terenie Gliwic.

 

A za jakiś czas zaczniemy ujawniać szczegóły następnego Śląskiego projektu...

czwartek, 19 stycznia 2012, edgar82

Polecane wpisy