komiks, książki, książki dla dzieci, muzyka i inne rzeczy
Blog > Komentarze do wpisu
Złote Nasty 2007 - takie moje
Wyniki zakończonego już jakiś czas temu plebiscytu na Alei Komiksu przeszły jakoś tak zupełnie bez echa. Pewnie wszyscy o nim zapomnieli (łącznie z samymi organizatorami) - chociaż, w momencie ogłoszenia nominacji, paru wyróżnionych poczuło się zobowiązanych do napomknięcia o znamiennym fakcie. Wszyscy poza mną, znanym ze swoich prywatnych obsesji! A warto im się przyjrzeć, bo w niektórych kategoriach trafiło się parę niespodzianek.


Wszystkie wyniki znaleźć można na stronie plebiscytu - na piechotę wyliczyłem po trzech najlepszych z każdej kategorii i opatrzyłem krótkim komentarzem.

Najlepsza seria komiksowa

Złoto dla "Thorgala" (232 głosy) jakoś mnie nie dziwi, biorąc pod uwagę niemal boski status Mistrza Rosińskiego na rodzimym firmanencie - ale też przesadnie nie porusza, bo do samej serii mam stosunek dość zdystansowany. O włos uplasował się za nim "Sandman" (227 głosów), brąz zdobył popularny i (nie bójmy się tego słowa) kultowy "Wilq" (141). Czyli krótko mówiąc - znane o sprawdzone firmy, taki "nowicjusz" na polskim rynku Andreas ze swoimi "Rorkami" i "Koziorożcami" poległ - obydwa tytuły zebrały po 44 głosy i uplasowały się ex aequo na miejscu ostatnim. A taki "Dom Żałoby" w ogóle się nie załapał, mimo że w roku 2007 opublikowano nawet więcej niż jedną część.

No i oczywiście brak mi Usagiego.

Najlepszy komiks

Teoretycznie to najważniejsza i najbardziej prestiżowa kategoria. I bach! - pierwsza niemała sensacja. W roku, w którym obdarzeni zostaliśmy "Na szybko spisane", trylogią Eisnera, "Roninem", "Cromwellem", "Corto", "Black Hole" i całą inną masą ciekawych albumów - sporą przewagą wygrywa komiks, który formalnie w ogóle nie powinien zostać nawet nominowany . Magia nazwiska Mignola zadziałała i tak oto dziewiąta część Hellboya "Wyspa i inne opowieści" zdecydowanie triumfuje (253 głosy). Ciekawe, że z racji seryjności nie otrzymała ona nominacji w poprzedniej kategorii, hmm. Na podium wdrapała się jeszcze "Umowa z Bogiem" Eisnera (167) i "Pierwsza Brygada" (112).

Komiks z najlepszą oprawą graficzną

Mistrz Frank ("Ronin" - 236) pobił na głowę Mistrza Andreasa ("Cromwell Stone" - 146). Brąz dla "Blacksad #3: Czerwona dusza". Bez większych zaskoczeń.

Komiks z najlepszym scenariuszem

Najlepsze scenariusze piszą Anglosasi. Mistrz Frank (znów "Ronin" - 218) ustrzelił dublet, stając się w opinii użytkowników Alei Komiksu twórcą idealnej syntezy warstwy graficznej i fabularnej. Drugie srebro dla "Umowy z Bogiem" (150), podium dopełnia Alan Moore "Jozinem z Bazin" "Sagą o potworze z bagien" (121).

Najlepsza okładka

Zdecydowanie "Batman: Rozbite miasto" (235) przed siedemnastą częścią "Sandmana" (166) i dziewiątym "Hellboyem" (121). Fajna, atomowa okładka trzeciego "Blacksada" daleko.

Najlepsze czasopismo lub zin komiksowy

Kategoria pt. "groch z kapustą" z zaskakującym (i bardzo zdecydowanym) zwycięzcą jakim stał się bardzo zinowy papierowy "Kolektyw" (329 głosów!) przed publicystycznym (i podupadającym) internetowym "Kazetem" (210) i papierową "Strefą komiksu". Pozostałe tytuły słabo i daleko. Dlaczego nie można było podzielić tego na dwie kategorie? Jeden czort wie.

My z Danielem oczywiście "Kolektywowi" serdecznie kibicujemy, czemu wielokrotnie daliśmy już wyraz. Nie jesteśmy co prawda pewni, czy to faktycznie był najlepszy zin (lub czasopismo) komiksowe wydawane w roku 2007. Ale mimo wszystko ekipie serdecznie gratulujemy. Zwłaszcza godai'emu, który trzyma ten cały majdan za jaja i pogania towarzystwo elektrycznym pastuchem.

Najlepsze czasopismo promujące komiks

"ESENSJA"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (322)

...co czyni mnie osobiście laureatem Złotego Nasta już po raz drugi z rzędu, jako że w zeszłym roku wpadło mi wyróżnienie za "PCWK". Dla Daniela to dopiero pierwsze wyróżnienie, co z automatu czyni go mniej wybitnym publicystą. W przyszłym roku celować będziemy w kategorię "blog komiksowy".

Podium dopełniają ci, co nas w ubiegłym roku przegonili - "Nowa Fantastyka" (230)" i "Przekrój" (186). Chociaż, między Bogiem a prawdą, na to wyróżnienie zapracował chyba bardziej taki "Dziennik", który w tej kategorii zajął niezaszczytne miejsce przedostatnie. Dość niezasłużenie, bo, między Bogiem a prawdą, jeden pozytywny artykuł o komiksie w ogólnopolskim dzienniku zrobi lepiej dla postrzegania tego medium w Polsce niż tuzin moich własnych recenzji.

Najlepsze dziecięco-młodzieżowe czasopismo komiksowe

... o lol. Nic nie mam w tej kategorii do powiedzenia, jako że przestałem być targetem jakieś 15 lat temu. Jakoś mnie jednak wzrusza, że zwycięski "Kaczor Donald" (283) i drugi w kategorii "Gigant poleca" (160) wciąż są na rynku - po tylu latach! Hołubiony przez forumowiczów Gildii "Mix-Komiks" (136) dopełnia stawkę, o włos pokonując Spider-mana (132).

Najlepszy wydawca

Zdecydowanie i zasłużenie Egmont (345). Srebro przypada trochę niedostrzeganemu przez środowisko J.P.F. (169), co jednak potwierdza niemałą siłę mangowców. Trzecia jest ceniona wszem i wobec Kultura Gniewu (150). Dalekie, dziewiąte miejsce Timofa (38), potwierdza tylko, że czytelnicy Alei z pewnością targetem jego wydawnictwa nie są. Czemu już wielokrotnie zresztą dawali wyraz na swoim forum.

Najlepsza polska tematyczna strona www o komiksach

Zwycięstwo "Marvel Comics" (317) i trzecie miejsce "New Heroes" nie dziwią. Drugie miejsce "Bitew Komiksowych" (284) dziwi wręcz straszliwie. Jaka to "tematyczna strona o komiksach"? Co w tej kategorii robią narzędzia promocyjne takie jak "Piechur" i "Netkolektyw" i czemu w związku ze swoją internetowością takie serwisy jak "KaZet" albo "Below Radars" nie zostały zaklasyfikowane do tej kategorii - to dziwi równie mocno.

Najlepszy komiksowy blog 2007

Konrad już o tym popisał szerzej, to my nie będziemy. Zwycięża "portfolijny" Śledziu (250) przed publicystycznym "Motywem drogi" (232 - nasz osobisty faworyt) i promocyjno-informacyjnym blogiem Kultury Gniewu (125). Mnie osobiście zabrakło blogów Karola Konwerskiego i Marka Turka w tym towarzystwie. Regularnie aktualizowane, interesująco pisane, lekko cięte na Aleję... Hmm... Nic to...

... w przyszłym roku wygrywamy my!

Najlepszy film na motywach komiksu

"THIS. IS. SPAAAAAAAARTA" miażdzy konkurencję (836 głosów). Daleko, daleko za trzystoma "Transformers" (272) i trzeci "Spider-man" (130). Nuff' said.

Najlepszy polski komiks on-line

Obstawiałem zażarty bój pomiędzy belusiowym "The Movie" a wielbionym wszem i wobec (a już zakończonym) "Bug City". Zażarty bój się odbył, tyle że o czwarte miejsce. Niespodziewanym zwycięzcą został "Amen" (430) przed "ROTFL Playing Games" (409) i "Gamer 9" (385). Ubiegłoroczny zwycięzca "Kwarcowy paciorek" dopiero na miejscu szóstym. Koniec ery niesławnego "kokokoptera"? Oby, bo miażdżące zwycięstwa w przeróżnych internetowych plebiscytach bardziej tylko wizerunkowi Konrada szkodziły niż pomagały.

Najlepsze sklepy komiksowe

Empik (238) przed czysto internetowym sklepem Gildii (181) i warszawską Komikslandią ze stacji Metro Centrum (147). Moje ulubione Centrum Komiksu dopiero na piątym miejscu. Empik nie ma aż takiego wyboru, za to jest dostępny w całej Polsce, mogło to mieć wpływ na rezultat.

Podsumowanie krótkie

Vox populi vox Dei niejako, taka karma. Lekkie zdziwienie w paru miejscach może jednak budzić przede wszystkim sam dobór nominowanych, dokonanych w końcu przez redaktorów samej Alei. W zeszłym roku starali się oni jeszcze konsultować ten wybór z redakcjami paru innych serwisów (m.in. "Esensji"), w tym roku zrobili to samodzielnie. Czy mądrze? W niektórych wypadkach chyba nie do końca, co już im wypunktowano w paru miejscach we Wszechsieci. Również przedłużające się milczenie po zakończeniu plebiscytu niepokoi - tak jakby sami jego twórcy o nim zapomnieli. W ogóle fajnie, że są takie głosowania, ale miejmy nadzieję, że jego kreatorzy wyciągną na przyszły rok parę wniosków i skorygują to i owo...

... no i że znowu coś mi wpadnie.
czwartek, 08 maja 2008, robweiller

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: kolec, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/05/10 22:03:55
"Amen" (430) przed "ROTFL Playing Games" (409) i "Gamer 9" (385). Ubiegłoroczny zwycięzca, "Kwarcowy paciorek"

Jak dla mnie Fankomiks w Krakowie!

PS. Moje typy na Alei pokryły się może w 2-3 miejscach z werdyktem ogólnym ...z tego miejsca przepraszam więc Naród.
-
2008/05/11 09:06:28
Kolec, co ja bym bez Ciebie zrobił.

A Fankomiks w Krakowie to już wydarzenie roku 2008, sorry!
-
Gość: Aeon, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/05/12 14:02:22
Podupada to raczej Esencja z takimi tegimi piorami jak Wyszkowski czy Guzicki - a od kaZetu to wam wara.
-
Gość: edgar82, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/05/12 17:50:40
być może jakaś Esencja z Wyszkowskim i Guzickim podupada, ale nie wiem, nie znam tego pisma...
-
Gość: godai, *.171.105.238.crowley.pl
2008/05/14 11:09:47
Aeon, idź poczytaj Balladę o Eulalii. Może ci poziom napięcia opadnie (bo nic się raczej przy tej lekturze podnieść nie może).